03 Únor 2011
Kategorie: World music, Články

Nejsem muzikálový typ. Nedávno jsem si ale musel poopravit názor na tento žánr, když jsem shlédnul muzikál Fela!. Připadal jsem si spíše jako na koncertě, kde přede mnou stojí opravdový a živý nigerijský muzikant a politický aktivista Fela Anikulapo Kuti.

Fela!

Vím, že je to celé jen divadlo. Ale dokonale provedené. Je ohromující, když porovnáte scény z muzikálu z reálnými filmovými záběry Fely Kutiho. Tvůrci muzikálu Fela! šli dokonce do takových detailů, že když se přijel podívat na zkoušku Seun Kuti (nejmladší syn Fely Kutiho), herci se od něj učili, jak jeho otec udával rytmus před začátkem skladeb v okamžiku, kdy byl otočen zády k divákům.

Když muzikál viděl Kutiho nejstarší syn Femi, nemohl se zdržet pohnutí. Některé scény byly pro něj až moc opravdové. Prožil je totiž na vlastní kůži. A příběh Fely Kutiho a jeho rodiny nebyl rozhodně procházka růžovou zahradou.

Fela Kuti se narodil do slušné rodiny. Rodiče ho poslali studovat medicínu do Londýna. On se ale nechal zapsat na Trinity College’s school of music, aby studoval skladbu a hru na trubku. Ještě v Londýně založil kapelu Koola Lobitos, která se později přeměnila do slavné formace Nigeria ‘70.

Fela Kuti nebyl jen hudební vizionář. Nikdy mu nebylo lhostejné, co se v jeho zemi děje. A své názory poměrně otevřeně vyjevoval i v textech svých písní. Zatčen byl mnohokrát. V roce 1977 obklíčilo 1000 vojáků jeho dům a studio. Vtrhli dovnitř, ženy znásilnili, muže zbili a zavřeli, jeho matku vyhodili z okna. Zemřela na následky zranění o několik dní později. Přesto se Fela Kuti nevzdal a přes neustálý nátlak žil a zemřel v Nigérii.

O tom všem vypráví i muzikál Fela!. Abych ho mohl vidět, nemusel jsem jezdit na Broadway nebo do londýnského Národního divadla (kam se Fela! na čas přestěhoval), ale stačilo zajít 13. ledna 2011 do pražského kina Aero. To je totiž jeden z cca padesáti evropských kinosálů, kde lze shlédnout přímé přenosy z Londýna. I přes to plátno to byl obrovský zážitek.

Video

Odkazy

Líbil se Vám článek? Linkuj Jagg.cz Media Blog Zalinkuj

Přidat komentář

(povinné)

(povinné)

CAPTCHA image