14 Leden 2010
Kategorie: World music, Články

Napsat článek o Lhase de Sela mám v plánu už hodně dlouho. Velice mě mrzí, že se k tomu dostávám až nyní. Netušil jsem, že už v průběhu natáčení poslední desky, bojovala s rakovinou prsu. Zemřela těsně před půlnocí 1. ledna 2010 v pouhých 37 letech.

Lhasa

Lhasa de Sela se narodila v roce 1972 do americko-mexické rodiny. Po dětství, jaké měla Lhasa by asi toužilo leckteré děcko. Se svými rodiči a mnoha sourozenci projeli v upraveném školním autobuse Spojené státy a Mexiko. Vyučování jim zajišťovala matka. Zpívat začínala Lhasa už ve dvanácti letech po barech a kavárnách v San Franciscu. Když jí byl 19 let, přestěhovala se do Kanady, do Montrealu.

V Kanadě vznikla její první deska La Llorona. Lhasa de Sela je písničkářka, která se nenechává svazovat jen jediným žánrem. I písně na CD La Llorona jsou hudebně kombinací různých stylů. Pro americké (či evropské) ucho z něj ční asi nejvíce mexická ranchera. Když ji ale slyšeli Mexičané, prý říkali: “To je ale zvláštní hudba. Odkud je?”. Deska La Llorona měla ohromný úspěch a prodalo se jí přes 700 tisíc kusů!

Možná se toho úspěchu trochu zalekla. Protože si dala pauzu a odjela do Francie, aby se svými sestrami jezdila s cirkusem Pocheros. Samozřejmě jí to nedalo a postupně začal vznikat nový repertoár, který se objevil v roce 2003 na její druhé desce The Living Road. V roce 2005 obdržela BBC World Music Award za nejlepšího amerického umělce a prodeje obou alb se vyšplhaly k miliónu prodaných kusů.

V roce 2009 vydává Lhasa de Sela třetí album nazvané prostě Lhasa. Je opět úplně jiné, než ty předchozí dvě. Jestli první deska La Llorona byla mexická (nazpívaná pouze ve španělštině), druhá The Living Road šansónová (ve španělštině, ale také v angličtině a francouzštině), třetí CD Lhasa je americký folk. Ale americký folk s klavírem a harfou. I když mě osobně úplně nedostalo a asi nejvíce se mi líbí The Living Road, těšil jsem se, s čím přijde Lhasa de Sela na čtvrtém albu. Toho se už bohužel nedočkám.

Co jsem slyšel?

Lhasa de Sela - La LloronaLhasa de Sela - LhasarecommendLhasa de Sela - The living road

Video

Lhasa de Sela - Con toda palabra

Lhasa de Sela - Anywhere on this road

Lhasa de Sela - De cara a la pared

Lhasa de Sela - Rising

Odkazy

Líbil se Vám článek? Linkuj Jagg.cz Media Blog Zalinkuj

Přidat komentář

(povinné)

(povinné)

CAPTCHA image